kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Rozwód - formalności i wielkie emocje?
2016/7/28 23:50:00

Kiedy ludzie decydują się na rozwód, często wydaje im się, że proces sądowy to jedynie formalność. Często jednak okazuje się, że w tych chwilach rodzą się z wielką siłą negatywne emocje. Jak przejść przez trudną często batalię rozwodową?

Trudne emocje

To są zawsze ciężkie decyzje. W końcu przeżyliśmy z kimś tyle lat, wspólnie dzieliliśmy wiele pięknych chwil. Jednak z czasem coś pękło, gdzieś się skończyło i nawet nie wiadomo kiedy to się stało… Często, przyczyną oddalenia się od siebie małżonków jest po prostu brak rozmowy. Nie mówimy drugiej stronie o swoich potrzebach i oczekiwaniach myśląc, że sama w jakiś „czarodziejski” sposób się domyśli. Niestety takie zachowanie potęguje tylko problemy i buduje mur między parą. Jeżeli brakuje nam siły, aby wspólnie go zburzyć, dochodzi zazwyczaj do rozwodu. – Jest to moment niezwykle delikatny. Musimy poradzić sobie z emocjami nie tylko w stosunku do drugiej osoby, ale również w kwestiach bardziej przyziemnych: jak podział majątku czy rozdzielenie praw rodzicielskich. – komentuje Agata Ruchel-Chojka psycholog, psychoterapeuta i seksuolog kliniczny, prowadząca serwis Rozwodznim.pl. – Okazuje się wtedy, że rozwód, który miał być dla małżonków tylko formalnością, budzi w nich, niespotykane dotąd, negatywne emocje. Dlatego warto mieć w takich chwilach blisko siebie zaufane osoby, które doradzą i wesprą w profesjonalny sposób. – dodaje Agata Ruchel-Chojka.

Skomplikowane procedury

Profesjonalizmu wymaga również cały proces sądowy. Dotyczy to obu stron. Po pierwsze małżeństwa, które powinno odpowiedzialnie podchodzić do podjętych decyzji, a jeżeli posiada dzieci, to też mieć na względzie ich dobro i dążyć do jak najszybszego zakończenia sprawy. Po drugie – prawnika, który powinien maksymalnie skracać, wydłużające się często, formalności. – Bardzo ważne jest dobre przygotowanie do procesu. Jeżeli mamy do czynienia z rozwodem z orzekaniem o winie, to należy jeszcze przed wniesieniem pozwu zgromadzić dowody, którymi chcemy wykazać winę małżonka i inne fakty istotne dla sprawy. Czasem wymaga to nawet wynajęcia detektywa, ale dzięki temu zyskujemy duże szanse na wygranie procesu. – komentuje prawnik Jerzy Chojka. Do istotnych kwestii należą również podział władzy rodzicielskiej i przyznanie alimentów. Wysokość świadczeń na dzieci sąd ustala zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę zarobki obojga rodziców oraz usprawiedliwione potrzeby dziecka. Warto jednak, aby jedna ze stron, ubiegająca się o przyznanie alimentów, sporządziła listę wydatków, czyli określiła, ile kosztuje utrzymanie podopiecznych. Sędzia zawsze bierze pod uwagę kilka czynników. Są nimi: koszty utrzymania dziecka wynikające z mieszkania u jednego z rodziców, wydatki na leczenie i edukację oraz inne związane z rozwojem intelektualnym czy fizycznym. - Należy pamiętać, że do uzasadnionych wydatków, związanych z utrzymaniem dziecka, należą także te, których rodzic chwilowo nie może pokryć, z uwagi na brak środków. Przy ustalaniu renty alimentacyjnej sąd powinien kierować się zasadą równej stopy życiowej wszystkich stron, co oznacza, że dziecko ma prawo żyć na takim samym poziomie jak rodzice – wyjaśnia Jerzy Chojka.

Życie po życiu?


Przejście wszystkich formalności sądowych, może się jednak opłacić. I nie chodzi tutaj o korzystny podział majątku, ale głównie o zakończenie pewnego etapu naszego życia i problemów z nim związanych. Często pojawia się ulga i chęć aktywnego spędzania czasu, próbowania ciekawych rozrywek, podróżowania w nieznane dotąd miejsca. Czasem jednak, po tak dużej dawce emocji, jaką jest rozwód, może się pojawić uczucie zagubienia. Osoby, które nie mogą odnaleźć się w innej rzeczywistości, często popadają w nałogi. Dlatego tak ważne jest wsparcie bliskich, aby móc na nowo poukładać sobie życie. A to na pewno nie jest formalnością. Tutaj musimy się naprawdę postarać i spróbować dać z siebie wszystko. Jeszcze raz.


()


 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: alimenty, emocje, małżeństwo, rozwód, sąd, władza rodzicielska, związki


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »