kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   

 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?

 
 

Czułość w związku
2007/4/28 0:10:00

Nie przytula, nie całuje, nie prawi komplementów – takie zarzuty pod adresem partnerów często można usłyszeć na „babskich wieczorkach”. Na męskich spotkaniach „przy piwku” też można czasem usłyszeć, że „zimna, nieczuła, karierowiczka”… Wbrew panującym stereotypom, nie tylko kobiety potrzebują czułości.

Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w związkach z długoletnim stażem – tu wzajemna bliskość to często tylko wspólny stół i może jeszcze przyciasna ławka w kościele podczas niedzielnej mszy. Co sprawia, że w naszych związkach czułość coraz częściej zastępowana jest „szybkim numerkiem” i zdawkowym całusem przed wyjściem do pracy? Czy to my – kobiety – Wenusjanki wymagamy zbyt wiele, czy może oni – mężczyźni - Marsjanie – nie chcą lub nie potrafią sprostać naszym oczekiwaniom?

O tym, że osobowość mężczyzny jest zupełnie inna, niż nasza, wiemy już chyba wszystkie. Jedną z podstawowych różnic jest odmienne przeżywanie i okazywanie uczuć. Mężczyzna reaguje szybciej, gwałtowniej, nie kieruje się w życiu emocjami, jest racjonalny i rzeczowy.

Nie bez znaczenia są tu także uwarunkowania społeczne i kulturowe: chłopcy wychowywani są inaczej, niż dziewczynki, częściej słyszą „nie płacz”, „musisz być twardy”. To my – kobiety – matki – często tłumimy w nich wrażliwość i skłonność do okazywania uczuć, a dużą wagę przywiązujemy do pobudzania chęci współzawodnictwa i rzeczowego rozwiązywania problemów.

Być może właśnie dlatego 25% Niemców (dane Uniwersytetu Hamburg – Eppendorf) pozostających w stałych związkach twierdzi, że czułość nie jest dla nich kwestią istotnie wpływającą na jakość życia. Znacznie wyżej cenią sobie zaufanie, akceptację ze strony partnerki, a przede wszystkim jej podziw i aprobatę dla swoich poczynań. Mężczyzna spełniony to mężczyzn doceniony – tylko to daje mu energię potrzebną do działania.

Strony: [1] [2] [3] następna »

()
Oprac: Adrianna Buniewicz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: czułość, gest, pocałunek, przytulanie, randka, romans, związek


 


 


 
Przepis dnia: Pavlova biała z kiwi

Uzależnia i powoduje, że ci którzy szukali dotąd zastosowania dla "nadmiarowych" białek, mają problem co zrobić z żółtkami.»