kobiety.net.pl

Nazwa: Hasło:
 
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się
» Polityka cookie Kobiety.net.pl

Strona główna   Dom   Kariera   Rodzina   Styl   Zdrowie   Związki   Życie   Klub  

 
Szukaj

   





 
Ankieta
Czy kobiety w Polsce są dyskryminowane w pracy?





 
 

Kobiety i mężczyźni o podziale obowiązków domowych
2007/1/11 11:20:00

Podejmowanie decyzji

Do obowiązków pojawiających się we wspólnym życiu można również zaliczyć podejmowanie decyzji. Większe wydatki domowe (takie jak zakup pralki czy telewizora), sposoby spędzania wolnego czasu, wyjazdy wypoczynkowe oraz wychowywanie dzieci to sprawy, o których w największej części rodzin małżonkowie (czy partnerzy) decydują wspólnie. Codzienne wydatki oraz posiłki to z kolei domena jednego ze współmałżonków (partnerów), najczęściej – kobiety. W większości małżeństw to kobiety samodzielnie decydują o codziennych wydatkach na żywność czy środki czystości oraz o tym, co podać na stół.

Pozostałe decyzje, dotyczące większych zakupów, wspólnego spędzania wolnego czasu oraz wychowywania dzieci, małżeństwa najczęściej podejmują wspólnie. Warto zwrócić uwagę na to, że w tych nielicznych wypadkach, kiedy o wymienionych sprawach decyduje tylko jedno z małżonków, częściej jest to kobieta. Jak wskazują uzyskane wyniki badania, to kobiety w większym stopniu angażują się zarówno w podejmowanie decyzji w rodzinie, jak i w wykonywanie codziennych obowiązków.

Praca a życie rodzinne

Największa grupa ankietowanych (44 proc.) uważa, że korzyści płynące z tego, że kobieta pracuje zawodowo, przeważają nad stratami, natomiast 12 proc. jest przeciwnego zdania. Co czwarty respondent (26 proc.) sądzi, iż straty i korzyści się równoważą, a co dziesiąty wyraża pogląd, że praca zawodowa kobiet w ogóle nie wpływa na ich życie rodzinne.

Interesującym zagadnieniem jest, jaki odsetek Polaków gotów byłby zrezygnować ze swojej pracy zawodowej na rzecz zajęcia się w większym stopniu domem i wychowywaniem dzieci, jeśli pozwalałaby na to sytuacja finansowa, tzn. współmałżonek czy współmałżonka (partner/partnerka) osiągaliby dochody wystarczająco wysokie, by utrzymać rodzinę. Okazuje się, że odsetki osób skłonnych porzucić pracę zawodową na rzecz życia rodzinnego oraz tych, które jednak nie chciałyby z niej rezygnować, nawet gdyby pozwalały na to zarobki partnera, są prawie równe i wynoszą odpowiednio 47 proc. i 45 proc..

Kobiety w większym stopniu byłyby skłonne zrezygnować z pracy na rzecz rodziny – 58 proc. z nich podjęłoby taką decyzję, przy czym aż 40 proc. twierdzi to w sposób zdecydowany. Ale odsetek mężczyzn skłonnych do takiego kroku również jest stosunkowo wysoki: 35 proc. (w tym 16 proc. zdecydowanie).

Ponad połowa mężczyzn (56 proc.) chciałaby, aby ich partnerki porzuciły pracę, gdyby byli w stanie zapewnić utrzymanie rodzinie, podczas gdy niespełna co trzeci (31 proc.) wolałby, aby pracowały nadal. Wśród kobiet natomiast zdecydowana większość (69 proc.) nie popiera pomysłu, aby finansowe utrzymanie rodziny spoczywało tylko na ich barkach, przeciwnego zdania zaś jest co piąta z nich (21 proc.).

Strony: [1] [2]

CBOS
Oprac: Aleksandra Dudzisz

 
 

WyslijPowiadom znajomego DrukujWersja do druku LinkDodaj link Kanal RSSKanal RSS

Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj podobne. Kliknij i wybierz temat: obowiązki, partnerstwo, podział obowiązków, praca


 


 


 

Babà jest pochodną ciasta rosnącego na naturalnych drożdżach, typowego dla polskiej tradycji ludowej. Uważa się że odmiana ta została wprowadzona na życzenie Gerolamo Baby, osiemnastowiecznego króla Neapolu, który był wielkim wielbicielem słodkości. »